V- Bana Göre Bu Kongre’de Değinilmesi Gereken Ama Unutulan Önemli Konular:

meme13

Dijital mamografide  küme  halinde  mikrokalsifikasyonların  görünüşü. Bu görünüm meme kanseri  işareti.  Meme tomosentezinde  mikrokalsifikasyonların  meme başına doğru  uzanıp  uzanmadığı,  3 boyutlu  olan  meme dokusu  içinde  ne kadar  derine  gittiği  daha ayrıntılı  olarak  anlaşılır.  Örneğin bu hastada  yaygınlık  nedeniyle  MKC  yapamadık,  Mastektomi  yaptık. Aynı  seansta  meme rekonstrüksiyonu  yapıldı.

meme14

Mikrokalsifikasyonlarla  ilgili başka bir örnek. Mikrokalsifikasyonların çoğu bir kitle oluşturmazlar.  Mammografi,  mikrokalsifikasyonların  tanınması  için ,  meme  USG’ne  göre daha duyarlıdır.  Bu  hastada  daire içinde gösterilen bölgedeki mikrokalsifikasyonlar çıkarıldı (tel ile işaretlenerek). Patolojik  tanı  meme kanseri  olarak geldi.  MKC  uygulandı.

– HRT  den bahsedilmedi Menopoz’a  giren kadınlarda  Östrojen , progesteron kullanımı  bundan  bundan 10 yıl öncesine kadar oldukça  yaygındı. Sonra  Kuzey Amerika kaynaklı  iki  çalışma ile nerdeyse  yok oldu. Bir  daha da bu konu  fazla araştırılmadı. Oysa  menopozun  başlaması ile birlikte  ciddi  terleme ve ateş basması  şikayeti  olan kadınlarda  düzenli  jinekolojik  ve  meme nuayenesi  eşliğinde  Hormon replasman  tedavisi (HRT)  pek ala  kullanılabilir.

–  Lobüler  Ca dan  bahsedilmedi Lobüler  kanser ,  MK’lerinin % 10 kadar bir bölümünü  oluşturmakla  beraber  bazı özellikleri  nedeniyle  önemli. Lobüler  kanser, yazımın  başlarında  belirttiğim  gibi  klasik  MK  gibi  duktal (Süt  kanalları)  sistemden değil, sütün üretildiği  lobüllerden  köken  alır. Östrojen reseptör  pozitifliği % 100’ e yakın pozitif  olduğu  olduğu  için  ET’ ye yani  hormonal manüplasyona  iyi  cevap  verir. Problem  bazen  meme içinde  kitle oluşturmaktan  çok  dallar halinde meme içinde yayılabilmesidir. Bu durum günümüzdeki  görüntüleme yöntemleri ile  tümörün gerçek  boyutlarının ortaya konmasını  ve  MKC  yapılmasını  güçleştiriyor.   Bir  başka problem de bu kanserin  her iki memede  aynı  oranda görülme sıklığı  klasik  invaziv  duktal  MK’ne  göre çok  daha yüksek  olması

–  İnsitu  Lobüler Ca (LCIS) ve tedavisinden bahsedilmedi Bu  hastalığın da çeşitleri var. Tedavisi ile ilgili çok tartışma vardır.  Kitleyi  çıkardıktan  sonra  Tamoksifen  verip  izleyelim diyenler  olduğu  gibi  her iki memeye de mastektomi  yapalım diyenler  var.  Ayrıca E–Cadherin isimli  bir  proteinin  varlığı  ya da yokluğu  bu tümörün  gidişatı hakkında  ön bilgi  veriyor.

meme15